פסיכומטרי - הכנה והמלצות

"מה ואיפה ללמוד? הפסיכומטרי יקבע!" - זו לא צריכה להיות אמרה מוחלטת, אבל ברגע שהחלטתם שהפסיכומטרי וציונו הנוכחי זה הפרמטר לכך, אתם כבר בחצי דריסת רגל לאקדמיה. ומכיוון שזהו אחד המדדים המרכזיים שיכולים להכתיב לכם את השנים הקרובות - ראוי לדעת מהי הדרך הטובה ביותר, על מנת לגשת לבחינה הארצית בפסיכומטרי, בהקשר לדרכי ההכנה וההמלצות השונות עליהן.

מה בודק מבחן הפסיכומטרי?
מבחן הפסיכומטרי בא לבדוק את יכולת הנבחנים לעמוד בזמני לחץ, בשילוב עם בדיקת יכולתם לפתור בעיות מורכבות בלוגיקה ומתמטיקה בין היתר, ומי שלא עומד באותם קריטריונים הנמדדים בציון הבחינה, לא יוכל קרוב לוודאי להיכנס לאותה פקולטה, או לאותו מוסד. לכן, כדי להשיג ציון גבוה יותר בבחינה הארצית של הפסיכומטרי, נבחנים רבים מנסים לעבור את אותו סינון באותן מוסדות בדרכים שונות, חלקן מקובלות וחלקן שכיחות פחות.

איך ללמוד לפסיכומטרי?
ישנן שלושה דרכים אשר בעזרתן ניתן ללמוד לפסיכומטרי: בעזרת קורס מקיף במתכונת כיתתית, באמצעות מורה פרטי והאחרון יכול להיות באופן עצמאי, בעזרת ספרי לימוד. את הדרך הראשונה ניתן לפרק לשני סוגים לרוב: קורס פסיכומטרי מקיף, וקורס לבעלי לקויות למידה (מקנה שיטות שונות ללקויות שונות, במסגרת כיתתית מצומצמת). בכל מקרה, קורס פסיכומטרי מקיף זה מה שרוב התלמידים לוקחים, וזו דרך אשר הוכיחה את עצמה כבר כמה וכמה פעמים, לעשרות אלפי נבחנים!

פסיכומטרי ללא קורס או קורס פסיכומטרי מקיף?
למרות שקורס פסיכומטרי מקיף יכול לעלות לא מעט, שזהו חיסרון לא קטן, חיילים משוחררים יכולים לשלמו על חשבון הפיקדון למשל! אבל אותו קורס פסיכומטרי יכול לעזור בבניית שיטות חשיבה שונות, כאמצעי לפתרון תרגילים כאלה ואחרים. מאידך, משתחררים שלומדים לבחינה מוצאים שלא תמיד זה דבר קל במיוחד, ללמוד  פסיכומטרי לבד! נדיר שיש תלמידים הניגשים לפסיכומטרי בכוחות עצמם, אלא אם כן יש להם יכולת הבנה, חשיבה וריכוז גבוהות ביותר, אשר באו לידי ביטוי בתיכון למשל!