מה ללמוד? חשוב!

כחיילים משוחררים, מה ללמוד היא שאלה לא קלה! סוגיה כזו אולי תנבא איפה תהיו עוד עשר שנים, אבל זה בעיקרון תלוי בכם, בעיקר בהקשר להחלטות קריירה והדרכים שאותן תבחרו לקחת. אבל לפני שדנים באותה שאלה, חשוב להבין מה אתם כמשתחררים אשר יוצאים לעולם הגדול, בעצם רוצים להשיג בעזרת אותם לימודים אקדמיים או מקצועיים, עוד בטרם עת!

בחירת לימודים - מקצוע או תואר ראשון?
בשביל לענות על שאלה כזו, יש לשאול את עצמכם מה אתם רוצים להפיק מאותם לימודים: האם לצאת לשוק העבודה עם כלים פרקטיים, ואז כדאי אולי לבחור בלימודי תעודה מקצועית, או שאתם רוצים ללמוד נושא רחב יריעה (ולא משנה במה), מה שיכול להוביל לבחירה בלימודי תואר ראשון. ישנם תארים שגם יכולים לעזור לכם בפן המקצועי, כמו תואר ראשון בביטוח או בבנקאות, או תואר ראשון במשפטים שיכול לעזור לכם להפוך להיות עורכי-דין או משפטנים.

מה ללמוד לתואר ראשון?
אם ניחנתם ביכולת יצירתית משובחת, ואתם מבינים אמנות יותר מאשר אתם מבינים לוגיקה, כנראה שמתאים לכם ללמוד תואר ראשון במדעי הרוח והחברה - אז ניתן ללמוד תואר ראשון בקולנוע, בתקשורת, או בפילוסופיה גם כן. מי שניחן ביותר היגיון וביותר חשיבה אנליטית ומתמטית, יוכל למצוא שיהיה לו יותר קל עם חשבונאות וכלכלה כנראה. שילוב של שניהם מתאים למתכנתים לדוגמה, אשר צריכים לחשוב בדרך יצירתית "מחוץ לקופסה" מחד, ולהשתמש בכלים טכניים מאידך - אז ניתן ללמוד מדעי המחשב למשל.

ללמוד מקצוע לחיים
בסופו של דבר, לרוב לומדים כדי לשאוף לקריירה מספקת יותר, ולא רק כדי לרצות את ההורים! ללמוד זה דבר די נחמד, אבל הרבה פעמים החברה אומרת מה כדאי ומה לא כדאי ללמוד. אם אפשר לשלב בין הלב ובין משהו פרקטי - פעמיים כי טוב! אם צריך להפריד בין השניים - אז אולי כדאי ללמוד קודם לימודי תעודה כמקצוע לחיים ותוך כדי או בשלב מתקדם יותר בחיים ללמוד לתואר ראשון, שאותו תוכלו לשלב בכיף עם עבודה וקריירה עתידית!