ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, קופת חולים ומס הכנסה

כאזרחים יש לכם לא מעט זכויות, אבל גם לא מעט חובות! ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, קופ"ח ומס הכנסה, הם המוסדות איתן צריך לבוא במגע בהקשר לעניינים הללו, וכאזרחים מן המניין, משתחררים חייבים לשלם את מיסי המדינה על מנת לקבל שרות מקופות החולים, ובה בעת לשלם ביטוח לאומי על מנת שיהיו זכאים אליו, בגין היציאה לפנסיה. נשמע רחוק מאוד, אבל גם השלוש שנים עברו בחטף, לא?!

דמי בריאות חיילים משוחררים
מיום השחרור, כל חייל משוחרר מחויב לשלם לביטוח לאומי סכום חודשי. כעובדים שכירים, התשלום של ביטוח לאומי ודמי בריאות מנוכה מתלוש המשכורת. אם בחרתם לעבוד באופן עצמאי, תחויבו להפריש בעצמכם את הסכומים באמצעות הרשמה לסניף ביטוח לאומי הקרוב לביתכם! מי שרשום כסטודנט מן המניין, יוכל לקבל לביתו תלושים מדי שלושה חודשים, המבקשים להסדיר את התשלום באופן עצמאי. בנוסף, גם בזמן שהייה בחו"ל תצטרכו לשלם את הסכום המדובר!

חוק בריאות ממלכתי
כל תושב בגיר זכאי לשרותי קופות החולים הממשלתיות, בסבסוד הטיפולים והתרופות אשר כלולים בסל התרופות של אותה שנה. בזמן הצבא, קיבלתם שרות רפואי מרופאים צבאיים, אך כאשר אתם יוצאים לאזרחות, אתם חוזרים לקופות החולים. על כן, יש צורך בתשלום חודשי והוא זה שיורד מתלוש המשכורת, בנוסף לתשלום לביטוח לאומי, דרך ביטוח בריאות חובה. אם בוחרים בשרותי ביטוח משלים כמו ביטוח סיעודי, יש לשלם דרך כרטיס האשראי. ניתן לעבור קופת חולים בעזרת טופס מעבר, במידה ותרצו בכך.

מס הכנסה לחיילים משוחררים
אין פטור ממס הכנסה לאחר השחרור אבל החוק אומר כיום שבמשך שנה וחצי, דהיינו 36 חודשים, ניתן לקבל הפחתה במס לפי מספר החודשים ששירתתם (במידה ויש בכלל מס להצהיר עליו..). אם החלטתם לפתוח עסק, עליכם להצהיר עליו במס הכנסה, בביטוח לאומי ובמע"מ (רצוי לעשות זאת עוד לפני הרצת העסק בפועל).